Chemia organiczna z elementami biochemii

Nazwa modułu kształcenia

Chemia organiczna z elementami biochemii

Nazwa jednostki prowadzącej moduł

Wydział Chemii

Kod modułu

 

Język modułu kształcenia

polski

Efekty kształcenia dla modułu kształcenia

Dysponuje wiedzą z zakresu chemii organicznej i biochemii w stopniu pozwalającym na realizację tych zagadnień podczas nauczania chemii w gimnazjum i w szkołach ponadgimnazjalnych.

Rozumie podstawowe pojęcia, prawa i zjawiska chemiczne; opisuje właściwości najważniejszych pierwiastków i organicznych związków chemicznych; dostrzega zależność pomiędzy budową substancji a jej właściwościami fizycznymi i chemicznymi.

Zna przepisy dotyczące składowania i wykorzystania i utylizacji substancji chemicznych w pracowni szkolnej.

Korzysta z chemicznych tekstów źródłowych, biegle wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne do pozyskiwania, przetwarzania, tworzenia i prezentowania informacji. Krytycznie odnosi się do pozyskiwanych informacji.

Wykazuje zainteresowanie chemią i naukami przyrodniczymi. Potrafi formułować opinie na temat podstawowych zagadnień przyrodniczych i popularyzować wiedzę z tej dziedziny nauki.

Typ modułu kształcenia (obowiązkowy/fakultatywny)

obowiązkowy

Semestr

I , II i III semestr

Imię i nazwisko osoby/osób prowadzących moduł

dr hab. Dariusz Cież, dr Michał Poźniczek, dr Paweł Bernard, dr Ewa Odrowąż

Imię i nazwisko osoby/osób egzaminującej/egzaminujących bądź udzielającej zaliczenia, w przypadku gdy nie jest to osoba prowadząca dany moduł

dr hab. Dariusz Cież, dr Michał Poźniczek, dr Paweł Bernard

Sposób realizacji

Wykład, ćwiczenia, seminarium, e-ćwiczenia.

Wymagania wstępne i dodatkowe

Brak wymagań wstępnych

Rodzaj i liczba godzin zajęć dydaktycznych wymagających bezpośredniego udziału nauczyciela akademickiego i studentów, gdy w danym module przewidziane są takie zajęcia

Wykład - 45h,

Ćwiczenia - 10h,

Seminarium - 10h,

E-ćwiczenia - 10h,

Liczba punktów ECTS przypisana modułowi

10 punktów ECTS

 

Bilans punktów ECTS

Udział w wykładach - 45h.

Udział w wykładach w ćwiczeniach, seminariach, e-ćwiczeniach razem 30h

Samodzielne opanowanie omówionego materiału i studiowanie zaleconej literatury - 60h.

Samodzielne rozwiązywanie zadań na platformie e-nauczania - 55h.

Przygotowanie do egzaminu przedmiotowego oraz dyplomowego, obecność na egzaminach - 60h.

Łączny nakład pracy: 250 godz., co odpowiada 10 punktom ECTS

Stosowane metody dydaktyczne

Wykład informacyjny, heureza, dyskusja, ćwiczenia laboratoryjne.

Metody sprawdzania i oceny efektów kształcenia uzyskanych przez studentów

Bieżąca ocena wiedzy i kompetencji uczestników, elektroniczna kontrola realizacji materiału na platformie e-nauczania, egzamin przedmiotowy, egzamin dyplomowy.

Forma i warunki zaliczenia modułu, w tym zasady dopuszczenia do egzaminu, zaliczenia, a także forma i warunki zaliczenia poszczególnych zajęć wchodzących w zakres danego modułu

Wykład – egzamin pisemny (ocena)

Ćwiczenia – ocenianie ciągłe (bez oceny)

E-ćwiczenia – ocenianie ciągłe (bez oceny)

Seminarium – ocenianie ciągłe (bez oceny)

Treści modułu kształcenia

Izomeria w chemii organicznej ze szczególnym uwzględnieniem izomerii optycznej. Centra stereogeniczne, chiralność, enancjomery, związki mezo i mieszaniny racemiczne. Konformacja alkanów i cykloheksanu. Addycja elektrofilowa do alkenów. Związki aromatyczne, kryterium aromatyczności, rezonans, substytucja elektrofilowa. Halogenki alkilowe, alkohole, fenole, etery, aldehydy, ketony, kwasy karboksylowe i ich pochodne, aminy i związki heterocykliczne. Biocząsteczki: węglowodany z podkreśleniem znaczenia glukozy, aminokwasy i białka, kwasy nukleinowe, steroidy. Elementy biochemii statycznej, struktura i funkcja naturalnych związków organicznych. Wybrane metody badania struktury białek i kwasów nukleinowych. Elementy biochemii dynamicznej; fotosynteza i biosynteza białek.

Współczesna chemia organiczna – co już osiągnęła i dokąd zmierza. Mnogość naturalnych i syntetycznych związków organicznych oraz ich liczne zastosowania, Metody rozdziału i oczyszczania (np. chromatograficzne) związków organicznych oraz ustalania ich struktury (techniki klasyczne i spektroskopowe: MS, IR, UV-VIS, NMR). Struktura związków węgla i jej podstawy teoretyczne: hybrydyzacja orbitali (sp3, sp2, sp), orbitale molekularne, delokalizacja, sprzężenie. Wzory i modele związków organicznych. Nomenklatura systematyczna i nazewnictwo zwyczajowe związków organicznych. Reakcje związków organicznych: ich klasyfikacja (addycja, eliminacja, substytucja, kondensacja, przegrupowanie, izomeryzacja, utlenianie-redukcja) i rozumienie (produkty pośrednie i stany przejściowe, kontrola termodynamiczna i kinetyczna). Mechanizmy reakcji związków organicznych (nukleofile, elektrofile, rodniki). Elementy planowania syntezy organicznej (konstruowanie węglowego szkieletu cząsteczki, wymiana grup funkcyjnych, analiza retrosyntetyczna).

Wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej

  1. J. McMurry, Chemia organiczna, Tom 1-5, PWN, Warszawa 2007.
  2. R. T. Morrison, R. N. Boyd, Chemia organiczna, Tom 1-2, PWN, Warszawa 2009.
  3. H. Hart, L. E. Craine, D. J. Hart, Ch. M. Hadad, Chemia organiczna. Krótki kurs, PZWL, Warszawa 2008.
  4. W. Danikiewicz, Chemia dla licealistów. Chemia organiczna, Oficyna wydawnicza K. Pazdro, Warszawa 1997.
  5. G. Kupryszewski, Wstęp do chemii organicznej.