Aktualności Aktualności

64. Olimpiada Chemiczna

Opublikowano: 20.11.2017; Autor: Ewa Odrowąż

I etap 64 OLChem odbędzie się w dniu 25.11.2017 na Wydziale Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2.
Czas trwania zawodów 11.00 - 16.00.
Zbiórka uczestników o godz. 10.30 w holu.
Proszę pamiętać o dowodzie tożsamości (legitymacja szkolna lub dowód osobisty) oraz kalkulatorze.
W godz. 10.00 - 17.00 będzie możliwość wjazdu na parking Wydziału Chemii UJ.
Lista uczniów zakwalifikowanych do Olimpiady tutaj

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej

Opublikowano: 13.10.2017; Autor: Ewa Odrowąż

Zapraszamy uczniów klas II i klas maturalnych do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej.
Regulamin, zakres materiału oraz terminarz znajduje się na stronie konkursu.

Studia podyplomowe "Chemia dla nauczycieli" semestr III - harmonogram

Opublikowano: 10.10.2017; Autor: Paweł Bernard

Materiały dydaktyczne projektu SAILS

Opublikowano: 31.05.2017; Autor: Paweł Bernard

Zapraszamy do korzystania z udostępnionych na naszej stronie materiałów dydaktycznych dotyczących oceniania uczniów pracujących metodą IBSE. Materiały  opracowano w ramach realizacji projektu SAILS.

Katalityczne właściwości nanomateriałów - materiały dydaktyczne

Opublikowano: 18.01.2017; Autor: Iwona Maciejowska

Opracowane w ramach projektu IRRESISTIBLE materiały dydaktyczne dla nauczycieli (scenariusze zajęć modułu „Katalityczne właściwości nanomateriałów”, prezentacja „Chleb z powietrza”) i uczniów (karty pracy oraz materiały źródłowe) są już gotowe do wykorzystania. Zajęcia dotyczą m.in. katalizy, nanotechnologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, pracy naukowców, odpowiedzialnych badań i innowacji oraz budowania interaktywnych eksponatów wystawowych.

Książka dostępna online

Opublikowano: 12.05.2016; Autor: Paweł Bernard

Miło jest nam poinformować, że książka „Aktualne problemy dydaktyki przedmiotów przyrodniczych", powstała na podstawie wystąpień przedstawionych podczas zeszłorocznej Sesji Naukowej dla Nauczycieli jest już dostępna na naszej stronie:

Aktualne problemy dydaktyki przedmiotów przyrodniczych

Studia podyplomowe "Chemia dla nauczycieli"

Studia przeznaczone są dla osób, które chcą uzyskać uprawnienia do nauczania chemii na poziomie gimnazjum  i szkół ponadgimnazjalnych, ukończyły studia magisterskie i posiadają uprawnienia do nauczania innych (pokrewnych) przedmiotów. Program studiów jest zgodny z obowiązującymi od stycznia 2012 roku standardami kształcenia nauczycieli.

Czas trwania:

3 semestry -  435 godzin (60 pkt. ECTS) w tym 60 godz. praktyk (konieczność odbycia praktyk wynika z rozporządzenia MNiSW)

Ramowy program studiów oraz szczegółowy opis kursów.

Opłata za całe studia:
4000 zł - płatne w 3 ratach (semestr I - 1500 zł, semestr II - 1500 zł, semestr III - 1000 zł)

Pokazy doświadczeń chemicznych

Pracownicy Zakładu Dydaktyki Chemii od 2006 roku organizują pokazy ciekawych doświadczeń pt. „Spotkania z ciekawą chemią". Od kilku lat zajmują się także organizacją pokazów kriogenicznych, które zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego. Celem pokazów jest ukazanie, że chemia jest ciekawą i widowiskową dziedziną nauki oraz rozszerzenie ich wiedzy o przebiegu różnorakich reakcji chemicznych, a także przedstawianie niezwykłych właściwości substancji w niskich temperaturach.

Każdego roku w pokazach uczestniczy około 6000 uczniów przyjeżdżających nie tylko z Krakowa i okolic, ale i z wielu odległych miejscowości.

Konkurs wiedzy chemicznej

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej jest organizowany od roku 1988 przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Udział w Konkursie nie wymaga tak zaawansowanej wiedzy chemicznej jak w przypadku Olimpiady Chemicznej. Poziom wymagań jest zgodny z podstawą programową nauczania chemii dla III i IV etapu edukacyjnego.

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla uczniów klas II i klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych.

Na skróty Na skróty

Książki ZDCh dostępne online Książki ZDCh dostępne online

UWAGA!

Rejestracja na pokazy i warsztaty organizowane przez ZDCh odbywa się przez stronę Fundacji PRO CHEMIA